Bozburun Hakkında  
 

Yunan adası Siminin karşısında, korunaklı bir limanda bulunan Bozburun, 2500-3000 nüfuslu şirin bir sahil kasabası. Datça Yarımadasının yemyeşil dağları arasında, portakal ve limon ağaçlarıyla çevrili bu alternatif tatil beldesi, Marmarisin çok bilinen ve yazları kalabalık olan bölgelerine sadece 50 km uzaklıkta bulunuyor.

Bozburun köyünun en önemli özelliği, gulet adı verilen, ünlü Akdeniz gezinti teknelerinin yapım yeri olması. Küçük bir sahil beldesi olmasına rağmen, Bozburunun bu alandaki ünü ülke sınırlarını aşıyor. Mavi yolculukların yapıldığı bu guletler için İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçikadan devamlı tekne yapımı için sipariş alınıyor.

Bozburunun, bütün yıl esen ve yelken sporu için çok müsait olan rüzgarları, yelkencileri bu küçük beldeye çekiyor.

Ayrıca Bozburun, dalış sporu için de çok elverişli koylara sahip. Kıyılarının doğal yapısından dolayı, burada deniz çok temiz ve berrak. Tıpkı mercan adalarında olduğu gibi, çıplak gözle, denizin metrelerce dibi görülebiliyor.Bursanın iskenderi, Maraşın dondurması,Bozburun denildiğinde ise, ilk akla gelen guletler oluyor. Bu küçük kasabaya bağlı (2004 yılı liman kayıtlarına göre) tam 183 gulet var... Kasabanın nüfusunun yaklaşık 1900 kişi civarı olduğu düşünülürse her 10 kişiye bir gulet düştüğünü hesaplanabilir.Gulet yapımı, bir sanattır. Bozburun halkı da bir nesilden diğerine atalarının bu sanat öğretisini taşıyor ve bu geleneği devam ettiriyorlar. Bir rivayete göre karşı komşu Simiden Bozburuna gelen ilk gulet ustaları, bu sanatı kasaba halkına öğretmiş.

Bozburun, bugün dünyanın dört bir tarafından gelen talebe yetişmeye çalışırken guletin en kalitesini, sanatkâr ustalarının ve işçilerinin emekleriyle harmanlayıp müşterilerine sunuyor. O tersaneler hiçbir zaman boş kalmıyor.

Guletler, en son teknolojiyle donatılıyor. Radarından klimasına her türlü imkânla zenginleştirilen bu tekneler çok konforlu ve kaliteli olmalarıyla tanınıyorlar.

Bozburun halkı, guletleri üretmekle kalmayıp, onları aynı zamanda işletiyorlar da Denizciliği iyi bilen bu deniz insanları Marmaris, Bodrum gibi turistik yörelerde çalışıyor ve bu konudaki engin tecrübeleriyle ülkemizde kaliteli turizmin timsalleri oluyorlar.
Bozburun Tekne Turları ve Bozburun guletlerinin hepsi birbirinden farklı... Artık küreselleşmiş dünyamızın olumsuz bir sonucu olan seri üretimin tek tiplileşmesi, Bozburunda üretilen guletlerde görülmüyor. Çünkü onlar insan terinin, emeğinin, tecrübesinin ve yaratıcılığının birer ürünü Çünkü onların hepsi birer sanat eseri Bozburun halkı, her sene geleneksel olarak gerçekleştirilen Gulet Festivali ile aylardır emek verdikleri eserlerini sergiliyor, diğer guletlerle yarışıyor ve birer sanatçı ruhuyla ürettikleri eserlerini, bu defa mutlu ve huzurlu birer anne edasıyla seyrediyorlar.

Gulet, Bozburun halkının çocuğudur. Bozburun halkının enerjisini, yaşam sevincini ve neşesini taşır Kısacası gulet, Bozburundur...
 

 
Bozburun Otelleri - Bozburun Tekne Turları